Výstavy psů
Vyzpovídali jsme Káju a Toma Kabrnovi, kteří se účastní výstav už 4 roky se svým parťákem Atreyem. Ti z Vás kdo ještě neví, co výstavy obnáší anebo kdo nad tím přemýšlí a klade si otázku jestli i pro psa je to zábava, tady najdete odpovědi na Vaše otázky.

ATREY (Americký Staffordšírský teriér)

Ocenění: Grand šampion ČR Šampion ČR Junior Šampion ČR Šampion KAST ( klubu) Junior Šampion KAST

Ahoj Káji a Tome, kdy jste se rozhodli, že se začnete účastnit psích výstav?

Ahoj Páji, původně jsme se výstav vůbec účastnit nechtěli a pejska s PP jsme si s tímto záměrem nepořizovali. Když si našeho pejska odváželi od chovatelky, navrhla nám, že je velmi hezký a zda bychom výstavy nechtěli alespoň vyzkoušet. Protože se ale konala výstava přímo v Brně, rozhodli jsme se to vyzkoušet.


Je povinností účastnit se výstav, pokud mám psa z chovné stanice?

To je bohužel častý omyl a častá výmluva, proč si nepořizovat psa s PP. Nikdo, není povinen se čehokoliv účastnit. Může se stát, že chovatel má vybraná štěňata, která by rád na výstavě předvedl a pokud o to potencionální majitel nemá zájem, vybere si buď jiné štěně, nebo chovatel navrhne tzv. spoluvlastnictví, kdy si ho na výstavy bude brát sám. Podmínka pro koupi psa s PP to ale rozhodně není.


Jaké jsou vlastně pravidla abyste mohli začít?

Pokud se bavíme o výstavách pod záštitou FCI, je nutné mít psa s průkazem původu a očkovacím průkazem s platným očkováním. V ČR se nesmí vystavovat psi s kupírovanýma ušima a ocasem. Poté si stačí na oficiálním výstavním portálu www.dogoffice.cz vytvořit profil, najít si požadovanou výstavu a pokud je již otevřené přihlašování, vyplnit přihlášku a jde se na věc. Je potřeba ale zdůraznit, že pes nesmí mít vady oproti standardu plemene ( např. zálomek na ocase, špatný skus, agresivní či bázlivá povaha atd. ). Takový pes by měl být z výstavy rozhodčím diskvalifikován. Zároveň by měl být ale majitel chovatelem upozorněn, že se nejedná o jedince určeného na výstavy. Zpravidla bývají tito pejsci, pokud je taková vada zjevná již ve štěněcím věku, prodáváni za nižší cenu (jedná se o tzv. pet quality).


Můžete nám přiblížit způsob hodnocení na výstavách?

Jedná se o posuzování vzhledu jednoho zástupce plemene, který by se měl co nejvíce blížit ideálnímu standardu plemene definovaného FCI. Zároveň se hodnotí i předvedení psa a souhra s jeho předvádějícím (tzv. handlerem) a jeho celková kondice. Neméně důležitá je i povaha. Lidé si často myslí, že pes na výstavách předvádí nějaké triky, či základní povely, což není pravda
Co vás na tom nejvíc baví?

Co si budeme vykládat, vyhrávat 😊 Výstavy jsou sport jako každý jiný a ten adrenalin při nich je opojný. Zároveň je to práce se psem, což nás naplňuje. Vytvořili jsme si na výstavách kolem sebe okruh přátel, takže se jedná i o společenskou událost. A pokud se jedná o více denní výstavy, zpravidla se k nim pojí i pořádná party :D


Jak to vlastně vnímá pes?

Psa musí výstavy bavit, jinak nemá smysl na ně jezdit. Znuděné zvíře nepředvede žádný výkon, stejně tak pes, co se bojí, nebo je z takových akcí ve stresu. Pokud ale pejska výstavy baví, bere to jako jakoukoliv jinou práci se svým pánem – s nadšením plní pánovi povely a jako bonus si mimo výstavní kruh (pokud o to má zájem) může pohrát s ostatními a ještě dostane pamlsky.


Doporučili byste výcvik na výstavy anebo to každý zvládne sám?

Rozhodně bychom ho doporučili. Vystavování vypadá velice jednoduše, ale člověk se opravdu zapotí. Je potřeba znát pravidla chování ve výstavním kruhu, co po vás rozhodčí může chtít, jak máte psa postavit, proběhnout, co dělat během posuzování ostatních atd. Zmatení a neznalí handleři v kruhu bohužel nadělají víc škody, než užitku a kazí předvedení jinak třeba velmi kvalitního zvířete. A to třeba i ostatním handlerům. Vzhledem k tomu, že jde o veřejné akce, i divákům podívanou. Mimochodem, jak už jsme říkali, i předvedení a souhra s pejskem se hodnotí.
Jaká je pejskařská komunita v rámci výstav?

Nebudeme lhát, soupeřivost vládne výstavním světem a tak se můžete setkat se závistí a nepřejícími lidmi. Naštěstí ale převládají tací, kteří rádi pomůžou a poradí, zatleskají a pogratulují. My si v této komunitě našli velmi dobré přátele, se kterými se pravidelně setkáváme i mimo výstavní svět.


Existují i výstavy pro “voříšky”? A jaké jsou?

Takzvané Voříškiády se stávají čím dál oblíbenějšími a častějšími akcemi, nejčastěji spojené s podporou útulků či jiných neziskových organizací pomáhající zvířátkům. Jsou to krásné akce s příjemnými lidmi, kdy se nehledí na ideální standard plemene, což vlastně ani nejde. Je to výstava plná nádherných pejsků s často těžkými osudy a rozhodčí hodnotí celkový vzhled, povahu, kondici a hlavně souhru majitele a pejska. Na tyto výstavy mohou také psi s PP a to i ti, kteří by se jinak oficiálních výstav účastnit nemohli. Je to ideální trénink před ostrým startem.


Co byste vzkázali těm, kteří váhají se účastnit?

Nebojte se toho! Je to zábava a nikdo vám hlavu neutrhne. Pokud se nezadaří, nic se neděje, protože pro každého majitele je jeho pejsek ten nejkrásnější. Děkujeme Káji a Tomovi za jejich čas na naše/Vaše otázky. :) Pája #wearecanecaralogo21.png

Psí potřeby od A-Z

Eticky, ekologicky a zdravě

Chcete pro svého psa pořizovat pouze výrobky a krmiva, která jsou šetrná k životnímu prostředí?

Nenechte si uniknout žádné téma.

Děkujeme!

  • Facebook
  • Instagram