Útulek Jimlín

Přinášíme Vám další rozhovor a tentokrát z odvětví útulků. Snažili jsme se zjistit, jak to v takovém útulku funguje, na co si dát pozor a jak můžeme takovému útulku pomoct.


Jak vznikl Váš útulek?

Než vznikl útulek v Jimlíně, zajímali jsme se o výcvik psů. Měli možnost se v té době setkat s útulkem v Libčevsi, který již dnes není funkční. Pomáhali jsme s odchytem a posledním krokem k založení útulku bylo vyhlášené výběrové řízení na péči o kočky z Loun. A tak vznikl v roce 2002 Útulek pro opuštěná zvířata v Jimlíně, kde nacházely domov a péči pouze kočičky. Po dvou letech začali být do útulku přijímáni i pejsci. Kapacita útulku se dále rozšiřovala na několik desítek vnitřních a venkovních kotců. Domov zde nachází i např. hospodářská zvířata. Aktuálně lze do útulku tedy umístit kočičky, pejsky ale i např. prase, kozu, andulku, králíka apod. Za rok útulek v Jimlíně bude v provozu 20let. Nachází se v hospodářské budově na kraji obce Jimlín pod zámkem Nový Hrad, prošlo jím přes 6000 psů a necelých 2000 koček a jiných zvířat. Útulek lze využít i jako hotel pro svá zvířátka, kam jej může majitel dočasně umístit.


Jaké to je mít útulek v dnešní době?

Útulek pro opuštěná zvířata v Jimlíně je soukromý - provozován fyzickou osobou. Přijímá zvířata na základě smluv s městy, obcemi atd.. či na objednávku. Neposkytuje však pouze péči o zvířata ale také odchyty a to prakticky nonstop. Jedná se tedy o 24hod. pohotovost 365 dní v roce. Výjezdy máme v noci, víkendy, svátky, kdykoliv je potřeba. Je to práce bez přestávek.


Náročná je v dnešní době komunikace s lidmi, jelikož si zvíře může pořídit opravdu každý.

Zájemci o zvířata volají třeba i v hodně pozdních hodinách, což opravdu není vhodné nebo si myslí, že jsme e-shop a chtějí zvíře dovést či poslat přímo k ním domů. Pokud se v útulku objeví malé štěně musíte denně zvednou i stovku hovorů a to v běžném pracovním procesu, nikoli u stolu jako v call-centru. Po malých psech a štěňatech je obrovská poptávka. Provozovat útulek není pro každého, musíte splnit tyto podmínky: mít odchytový kurz v Brně, osvědčení o práci s kadáve, živnostenský list, osvědčení pro přepravce zvířat, veterinární registrační číslo, číslo hospodářství. Na svůj provoz si také útulek musí vydělat, což bývá někdy i finančně náročné - krmivo, personál, opravy, energie, administrativa, léky, operace, daně, odpadové hospodaření, opravy budov+vozů+kotců. Naštěstí je v dnešní době ale i hodně laskavých, štědrých lidí, kteří útulku podporují a pomáhají. Funguje i několik nadačních fondů a projektů, takže milovníků zvířat je stále mnoho, kteří s provozem pomůžou.


S jakými problémy se nejvíc potýkáte?

Jedním z častých problémů jsou nevhodní zájemci o zvířata. Bohužel vhodných, rozumných a slušných zájemců je čím dál tím méně. Další problém bývá třeba neochota některých příslušných institucí řešit ochranu zvířat či si plnit své povinnosti vyplývajících z občanského zákoníků či jiných zákonů. Objevuje si i často neznalost lidí, jak se zachovat, pokud nalezne opuštěné, toulavé či týrané zvíře. Většinou si lidé myslí, že zvíře prostě přivezou z ulice do útulku nebo že útulek psa prostě z dvorka či ulice přímo „ukradne“. A takováto cesta dle zákona není bohužel možná. Častým problémem je vyhazování narozených mláďat, která nám jsou pak svěřena a jejich péče je velmi náročná, jelikož se musí takoví drobci každé 2 hodiny krmit ve dne v noci, takže se i několik týdnů nevyspíte. Aktuálním problémem jsou čipy - do útulku už jsou většinou přijímání pejsci čipovaní, ale často bez registrace, nebo s registrací, kdy je těžké majitele kontaktovat a dohnat k zodpovědnosti za své zvíře. Dále se potýkáme s problémy ohledně rekonstrukcí útulku, na které chybí finance a pracovní síla. Útulek je stará hospodářská budova, která po letech potřebuje hodně oprav. Aktuálně se nám daří vyměnit vnitřní kotce, které fungovali přes 10let.PROSTORY ÚTULKU


Jak probíhá adopce z útulku? Může si psa od Vás vzít kdokoliv?

Rozhodně ne. Pes není pro každého a snažíme se každému psovi individuálně dle jeho potřeb vybírat vhodné majitele, tak aby domov byl trvalý a majitelé si pejska brali v dobrém i ve zlém a neskončil opět na ulici.

Pro všechny však platí všeobecné podmínky, které jsou vypsány na našich webových stránkách v sekci "Co a jak" – např.: osobní převzetí psa v útulku, majitel musí mít příjmy, pokud je v nájmu - souhlas majitele nemovitosti, nesmí mít insolvenci, exekuci a trvalé bydliště na MÚ/OÚ. Pokud se jedná o plemena složitější na výchovu jako jsou např. bull a velká pastevecká plemena, požadujeme zkušenosti, dalším kritériem bývá docházení na výcvik či psí školy/terapeutovi a u někoho je potřeba zase více návštěv či brát jiné ohledy k osvojení pejska. Těmito podmínkami nechceme šikanovat zájemce, jak si mnohdy někteří myslí, ale jde o prevenci, která vznikla na základě několikaletých špatných zkušeností.

Také se často setkáváme s termínem – že psi se schválně drží v útulku, aby útulek na ně čerpal déle peníze od obcí, měst apod.

To opravdu není pravda. Pobyt je hrazený pouze 2-3 měsíce a podmínky jsou stejné vždy, i když je třeba pejsek v útulku několik let na naše náklady a nikdo ho neplatí. Pokud se však nedaří najít nějakému pejskovi domov, či má nějaké závažné problémy a útulkové prostředí není pro něho vhodný, spolupracujeme s několika spolky, kteří si zvířátka berou do své péče. Objevují se však i takové spolky, s kterými není dobrá spolupráce a hází špínu na útulky.

Doporučila byste psa z útulku zkušenému majiteli anebo i začátečníkovi?

Záleží na charakteru a plemeni psa. Doporučujeme však spíše zkušeným. Pejsci z útulku mají za sebou mnohdy špatné zkušenosti a potřebují člověka, co už psům rozumí a umí s nimi trpělivě pracovat. Pokud by však měl mít člověk pejska poprvé, měl by mít dohled odborníka/kynologa, aby byl správně vychován a socializován.

Čím Vám mohou lidi nejvíce pomoci?

Našemu útulku nejvíce pomohou šikovné pracovité ruce, venčitelé a finance. Pokud jde o dary, je dobré si zavolat/napsat, co aktuálně do útulku potřebujeme (např. krmivo, dezinfekce…).


Chtěla byste něco vzkázat našim čtenářům?

Každý zájemce o psa by si měl dobře rozmyslet, zda je schopný mít zodpovědnost za zvíře po několik let a zda si poradí i se špatnými vlastnostmi psa a je schopný problémy řešit. Také zda má na zvíře dostatek času a finance na jeho péči.

"Pes není výrobek na objednávku, jak si lidé často představují a v útulku poptávají. Také by měl každý zvážit, jaké plemeno si pořídit a k čemu je určeno. Bohužel většinou lidé vybírají pouze dle vzhledu či fotek."

Moc děkujeme útulku Jimlín za velmi přínosný rozhovor, který snad spoustě lidem dá lepší obrázek o tom, jak to v takovém útulku funguje a jak probíhá taková adopce, a to i s jakými povinnostmi.Webové stránky útulku: http://utulek-jimlin.cz/index.php?p=uvod

Facebook: https://www.facebook.com/utulek.jimlin


Pája

#wearecanecara

logo21.png

Psí potřeby od A-Z

Eticky, ekologicky a zdravě

Chcete pro svého psa pořizovat pouze výrobky a krmiva, která jsou šetrná k životnímu prostředí?

Nenechte si uniknout žádné téma.

Děkujeme!

  • Facebook
  • Instagram