Separační úzkost
Pro psy je přirozené být součástí smečky a také ji všude následovat. Ač jsou psi společenští a nemají v lásce samotu, není ale vždy možné, aby se svou lidskou smečkou mohli trávit veškerý čas. Ne každý majitel psa totiž může pracovat z domu a brát psa všude s sebou. Chvilková samota je tak součástí psího života a ne každý pes na ni reaguje tak, jak je od něj očekáváno.

Stalo se Vám někdy, že jste se po pracovním dnu vrátili domů a čekala na Vás rozkousaná sedačka?

Pes se během 8 hodin o samotě doma nudí, což může vést k destruktivnímu chování a ničení Vašeho nábytku. Ne vždy je ale na vině pouze nevybitá energie. Psovi může scházet především sociální interakce, kterou doprovází strach a separační úzkost.

Separační úzkost pak nemusí skončit jen u ničení nábytku, ale také u pokusů o útěk, u nekonečného vytí nebo u sebepoškozování.

Jak a kdy vzniká separační úzkost


Separační úzkost se projevuje u většiny psů hlavně ve štěněcím věku. Je způsobena především silnou navázaností na smečku a pocit nejistoty z odloučení. Separační úzkost může být však i získaná. I dospělí psi můžou přepnout z klidného módu pokud byli sami doma během bouřky, nebo ohňostrojů. Nemluvě pak o psech nalezencích, kteří neměli šťastný začátek a k novému majiteli si následně vytvořili silnější pouto.

Separační úzkost ve většině případech bohužel nevědomky způsobují právě majitelé psa. Přehnané vítání nebo naopak trestání za zničený byt patří mezi hlavní příčiny, proč se bez nedokáže separační úzkosti zbavit.


Pokud bychom ale se strachem z odloučení nepracovali, může se separační úzkost přeměnit až v chronický strach, který následně ovlivňuje i celkové zdraví psa.

I přes to, že pro psa není samota přirozená, můžeme jej naučit, že z odloučení není třeba mít strach.

Příprava a trénink


Následuje Vás doma Váš pes z místnosti do místnosti? Následování smečky je pro psa naprostou samozřejmostí. Pokud však Váš pes trpí separační úzkostí jakmile na pár hodin odejdete z bytu, nemusí Vás doma pronásledovat jen kvůli tomu, že chce mít o všem přehled.

Přehnané získávání pozornosti a závislost na Vaší přítomnosti může úzkost po Vašem odchodu jen zhoršit. Je proto třeba Vašeho psa naučit, že pokud mu doma zmizíte na chvíli z dohledu, nejedná se o katastrofu.

Výcvikoví experti v tomto ohledu doporučují cvičení, kdy učíte svého psa následování pouze na Váš povel. I když jste doma a nikam neodcházíte, pes si postupně zvyká, že nemusí mít vše pod kontrolou a že je naprosto přirozené, že mu na pár minut zmizíte z dohledu.

Následně můžete přejít ke cvičení, kdy již nepřecházíte pouze mezi místnostmi, ale přímo opouštíte domov. Odcházejte pouze na pár minut a postupně prodlužujte dobu odloučení. Pes rychle pochopí, že se vždy vrátíte a že odloučení pro něj neznamená ztrátu smečky.


Žádný oční kontakt, dotek nebo oslovování


I když je náročné ignorovat radost našeho psa, když se vracíme domů, je nutné si uvědomit, že opětováním přehnané radostí jen u psa posilujeme pocit úzkosti z odloučení. Pes totiž naše vítání chápe jako odměnu za to, že samotu „přežil“.


Pes je tak naším jednáním odměňován a chápe tak své chování jako chování žádoucí. Žádoucí je ale stav, kdy je pes schopný se uvolnit.

Pokud psa přivítáme až ve chvíli, kdy u něj opadne přehnaná reakce z našeho návratu, dáváme mu tak najevo, že náš odchod není nic strašného.

Pocit bezpečí


Domov má být pro psa prostorem k odpočinku a navozovat u něj pocit bezpečí.

K tomu, aby pes odpočíval, je snazší cesta. Přebytku energie se dá jednoduše „zbavit“ tím, že před svým odchodem psovi věnujete dostatek pohybu.


Pocit bezpečí však už může mít pes spojován přímo s Vaší přítomností. Výcvikoví poradci proto doporučují zkusit nechat hrát během Vaší nepřítomnosti audioknihy, které díky mluvenému hlasu zmírňují pocit strachu a paniky z izolace.

Dalším tipem je pak nechat psovi v pelíšku Vaše oblečení. Pes Vás bude cítit, což opět povede ke zmírnění úzkostných stavů.

Zákaz trestání


Separační úzkost není možné vnímat jako selhání psa v poslušnosti. Ať už Vás doma po příchozí čeká jakákoliv pohroma, fyzické tresty proto nepřipadají v úvahu. Pes v takové situaci nepochopí žádný trest ve spojitosti se škodou, kterou udělal. Pokud sami za sebe můžete dát ruku do ohně, že jste udělali vše, abyste psovi zabránili v ničení Vašeho domova a situace se přesto nijak nelepší, nezbývá nic jiného než navštívit výcvik, který se na podobné cvičení zaměřuje.Kača

#wearecanecara


logo21.png

Psí potřeby od A-Z

Eticky, ekologicky a zdravě

Chcete pro svého psa pořizovat pouze výrobky a krmiva, která jsou šetrná k životnímu prostředí?

Nenechte si uniknout žádné téma.

Děkujeme!

  • Facebook
  • Instagram