Psí pohotovost
Úrazy, nevolnost a ostatní akutní stavy ohrožující zdraví našich čtyřnohých miláčků nás mohou zaskočit v nejrůznější dobu. Zdravotní problém se kolikrát objeví nečekaně ve večerním čase, kdy veterinární ordinace už dávno neordinují.

Naštěstí nemusíme přečkat noc v hrůze až do druhého dne a můžeme se obrátit v jakýkoliv čas na veterinární pohotovosti. Tato služba se postupně rozšiřuje, proces vyšetření se však od klasických ordinačních hodin liší.

Na co se je tedy nutné předem připravit, abyste si byli jistí, že Váš pes dostane zavčasu nutnou pomoc?

Buďte dopředu připravení


V České republice ani na Slovensku nejsou veterinární kliniky a ordinace povinné nabízet pohotovostní služby. Ač službu pohotovosti začíná nabízet čím dál tím více veterinářů, ne každá ordinace má kapacity nabízet tuto pomoc bez omezení.

V případě, kdy je Váš pes zraněn nebo vykazuje jiné příznaky akutního zdravotního problému bývá čas to nejdůležitější, co hraje roli. Buďte proto dopředu připraveni a uložte si již nyní do telefonu čísla a adresy na nebližší veterinární pohotovosti.

Seznamte se také pravidly konkrétních pohotovostí.

V případě zdravotního problému tak ušetříte čas hledáním kontaktů a studováním jejich podmínek.

Některé veterinární kliniky nabízejí výjezd za psím pacientem, k jiným je třeba zajistit vlastní dopravu. Ne každá pohotovost funguje nonstop, je proto nutné zajistit si kontakty také na ordinace, které jsou k dispozici i přes víkendy a státní svátky.

Třeba si je také uvědomit, že pohotovost nefunguje v plném provozu, jak jsme zvyklí přes klasické ordinační hodiny. Veterináři se většinou na pohotovostní službě střídají a pokud zrovna řeší naléhavý případ, nemají kapacity postarat se i o jiné pacienty. Nespoléhejte proto jen na jediný kontakt.


S pandemií Covid-19 přichází i veterináři s novými pravidly. Prostudujte si pravidla jednotlivých klinik a ordinací, aby se nestala situace, že Vás veterinář odmítne přijmout.

https://pandemie.vetkom.cz/index.php?met=1&id=4

Prověřte dostupnost


Pokud jste v situaci, kdy nutně se svým psem musíte navštívit pohotovost, nejdříve si telefonicky ověřte, že je daný veterinář skutečně k dispozici. Mohou nastat situace, kdy je veterinář na výjezdu, nebo kdy probíhá náročnější operace. Pokud byste se psem rovnou přijeli bez telefonického potvrzení, může se stát, že se Vás nebude mít kdo ujmout. Ztratíte jen čas, který byste mohli využít k cestě za nezaneprázdněným doktorem.


Počítejte s vyšší cenou


Ceny veterinářů jsou smluvní a nepodléhají žádné regulaci. To se týká jak běžné kontroly, tak pohotovostní služby. Během vyšetření mimo pracovní dobu je však potřeba počítat také s příplatkem, který má každá klinika nebo ordinace nastavený jinak.


Nezapomeňte také na to, že je za zákrok potřeba zaplatit přímo během ošetřování. Někteří veterináři mohou vyžadovat platbu dokonce před samotným zahájením zákroku.

Ověřte si také dopředu, zda je na konkrétní pohotovosti možné platit kartou.

Vyzpovídejte svého veterináře a dopředu prověřte:

- Jak probíhá pohotovostní služba a jaké podmínky musí být splněny (rouška, náhubek, platba předem, očkovací průkaz, atd.)?

- Je pohotovostní služba nabízená nonstop? Koho případně mohou doporučit, pokud nebudou k dispozici?

- Je možné volat ve večerních hodinách také pouze pro radu ohledně zdravotního stavu psa?


V jakých případech se na pohotovost obrátit


Kromě zřejmých případů jako jsou úrazy, pokousání, krvácení, a jiných urgentních situací zapříčiněných vnějšími vlivy, nejsme vždy schopní správně odhadnout, jak vážný je zdravotní stav našich psů.

Kolikrát se může jednat pouze o krátkodobou malátnost, někdy jsou naši psi tiší trpitelé. Bez veterinárního vzdělání však nepoznáme, kdy se skutečně jedná o příznaky ohrožující zdraví. Je proto třeba svého psa pozorovat a situaci řešit vždy, kdy je jeho chování odlišné od běžného stavu.

Nejlepším řešením je vždy zavolat veterináři konkrétní pohotovosti a popsat mu situaci, chování a stav psa. Veterinář Vám poradí, jak situaci řešit, případně zda máte okamžitě navštívit pohotovost.


Kača

#wearecanecara
logo21.png

Psí potřeby od A-Z

Eticky, ekologicky a zdravě

Chcete pro svého psa pořizovat pouze výrobky a krmiva, která jsou šetrná k životnímu prostředí?

Nenechte si uniknout žádné téma.

Děkujeme!

  • Facebook
  • Instagram