Jak si psi mezi sebou hrají a kdy je nutné zakročit.
Hra je pro psy důležitá ve všech směrech. Nejde jen o vybití energie, ale také o socializaci, učení se psí komunikaci a tvoření celkového přístupu k druhým psům.

Každý pes má jinou osobnost, a ne každá hra tak vypadá v očích člověka bezpečně. Zvláště majitelé štěňat a malých plemen mohou hůře snášet „šikanu“ větším nebo starším psem.

Zatímco se nám zdá, že našeho psa druhý pes ohrožuje, může se jednat opravdu jen o psí hru, kterou zvláště štěně potřebuje pro upevňování své sociální interakce a budování osobnosti.

Základem je schopnost rozpoznat řeč těla nejen našeho psa.

Mezi hrou a konfliktem může být velmi křehká hranice.


To, že si psi „vyříkávají“ v podobě konfliktu svoje nesympatie není neobvyklé. Každý majitel psa může takové situaci čelit, a ne vždy se jedná o konflikt, kdy si psi chtějí skutečně ublížit. Pokud však dojde ke konfliktu během hry, neviděli jsme signály, které tomu nasvědčovaly.

Již během hry psů bychom proto měli vypozorovat, jak se psi chovají a případnému konfliktu nebo budování dominantního chování u štěňat dopředu zabránit tím, že psy usměrníme.

Jak ale poznáme, že už se o běžnou hru nejedná a měli bychom zasáhnout?

Jak vypadá oboustranná hra mezi psy

  • Psi mají stejné tempo hry

Ani jeden ze psů neprojevuje znaky strachu nebo potřeby ze hry uniknout.

  • Role „prohrávajícího“ a „vyhrávajícího“ se během hry obměňuje

A to i v případě, kdy „prohrávající“ zrovna leží na zádech.

  • Štípání zuby a „nakousávání“

Ač samotné kousání není považováno za přijatelné, během hry mezi psy je však velmi časté. Nejedná se nutně o agresi, pokud ani jeden ze psů skutečně druhému psovi fyzicky neubližuje.

  • Vrčení a štěkání

I přátelskou hru můžou doplňovat vrčení a štěkání, nemusí se proto opět jednat o agresivní znak chování. Důležité je umět rozpoznat, zda jsou tyto zvuky součástí hry nebo výzvy ke hře. Sledovat je proto nutné chování psů celkově. Pokud si během štěkání a vrčení psi hrají se stejnou energií vzájemně, je vše v pořádku.

Na co si dávat pozor

  • Rozdílná síla

Každý pes má jinou energii, stavbu těla a výdrž. I přes to, že si chce mohutnější a silnější pes pouze hrát, je třeba zhodnotit jeho sílu vůči druhému psovi, aby mu nijak neubližoval.

Do hry je proto třeba vstoupit v případě, kdy pes začne využívat svoji přesilu a postaví druhého psa do pozice oběti.

  • Kousání a zabraňování pohybu

Pokud pes druhého psa během hry zpacifikuje do pozice, kdy jej drží silou pod sebou, aby mu zabránil v pohybu a zároveň z této nadřazené pozice nechce vystoupit, je třeba zasáhnout. Pozor je nutné dávat také na používání síly psa, kdy druhý pes prudce padá celým tělem na zem.

Stejné je to v případě, kdy během hry pes dlouze drží krk druhého psa a nechce jej pustit.


Zvláště u štěňat je složitější identifikovat, kdy se jedná o akceptovatelnou hru a kdy by se již mohlo jednat o „šikanu“ druhého psa. Štěňata jsou ve fázi učení a ještě pořádně neví, co si můžou vůči druhému psovi dovolit. Zkouší proto úplně vše. Hrubě druhého psa kousají, štěkají a skáčou na něj. Dělají zkrátka vše, co jim jejich energie dovolí.

Nejlepším učitelem je starší vyrovnaný pes, který štěněti ukáže, jak se ve psím světě chovat a jak se psy komunikovat.

I tady je však nutné občas zasáhnout.

Při hře je totiž nutné sledovat, zda je hra pro psy oboustranná. Nelze spoléhat na to, že si psi mezi sebou všechno vyřeší. Pes, který je zvyklý na více ostřejší hry se stejně silným plemenem, nemusí chápat, že menší pes nebo jiné plemeno tuto ostřejší hru neakceptují.

Naopak, pokud je pes vystaven ostřejšímu chování během hry, na které nemá ani sílu, energii ani povahu, může se to promítnout v jeho přístupu ke psům obecně.

Sledujte proto psí komunikaci během hry a v případě, že dojde ke hře, ve které se jedna strana necítí komfortně, ihned zakročte.

Kača

#wearecanecara

logo21.png

Psí potřeby od A-Z

Eticky, ekologicky a zdravě

Chcete pro svého psa pořizovat pouze výrobky a krmiva, která jsou šetrná k životnímu prostředí?

Nenechte si uniknout žádné téma.

Děkujeme!

  • Facebook
  • Instagram