Fyzioterapie pro psyJak je na tom v dnešní době fyzioterapie pro zvířata a v čem se liší od té lidské? To vše se dozvíte v našem novém rozhovoru, kde jsme oslovili soukromou ordinaci PhysioDOG, která sídlí v Praze.Co Vás vedlo k tomu začít s fyzioterapií pro psy?

Vlastně to nebylo takhle jednoduché, protože fyzioterapie zvířat tady tenkrát vůbec neexistovala, takže nebylo možné se jí inspirovat. Já jsem hodně jezdila na koních, a protože tam je mnoho zranění, tak jsem si udělala lidský masérský kurz s tím, že si budu masírovat koně. Pak mi ochrnul jezevčík, tenkrát se teprve začínalo s operacemi páteří a o žádné rehabilitaci nebyla řeč. Pejsek se na doporučení veterináře po neúspěšné operaci bohužel nechal uspat a tak nějak nikoho nenapadlo, že by to snad mohlo mít i jiné řešení. K rehabilitaci jako takové jsem se dostala spíše náhodou, kdy se všechno asi potkalo tak nějak ve správný čas a se správnými lidmi. Začínala jsem u pana doktora Duchka a strávila jsem u něj krásných 8 let. Pak jsem se rozhodla si založit vlastní rehabilitační centrum.


Liší se nějak fyzioterapie psů od běžné fyzioterapie pro lidi?

Liší i neliší. Hodně podobné jsou metody, které se používají. Většina toho, co se dělá s pohybovým aparátem zvířat vychází z humánní fyzioterapie. Výjimka je péče o spinální pacienty, kde na rozdíl od člověka, kde to není moc možné, umíme pracovat se psy (a nejen psy) bez hluboké citlivosti a dokážeme je vrátit na 4 nohy. Jinak se používají stejné nebo anatomii daného zvířete přizpůsobené techniky, tak jako v humánní sféře. Horší je to s komunikací. Člověk přece jen lépe popíše, kde ho píchá, kde ho bolí a jak se při terapii třeba cítí. Stejně tak člověka možná lépe navedete do některých poloh nebo cviků. Takže s komunikací je to trochu horší oproti lidem.
Jaké problémy může fyzioterapie vyřešit či zlepšit?

V podstatě všechny funkční problémy pohybového aparátu. Od ortopedických a neurologických pacientů po zákroku, nebo i konzervativně řešených, přes prevenci nebo léčbu zranění a přetížení u sportujících zvířat, až po péči o geriatrické pacienty.


A co fyzioterapie, jako prevence?

To je prozatím dost podceňované téma. Majitelé mají tendenci vyhledat fyzioterapii až v případě, že má pes nějaký problém. Bohužel fyzioterapie je doménou řešení chronických pohybových obtíží, a ty se dlouho natahují, než je majitel začne skutečně řešit. Na rozdíl od akutního zranění jsou ty chronické problémy vleklé, často se přisuzují věku a nikoho by nenapadlo, že s tím lze něco dělat. Obvykle se řekne “nojo, to už je mrzout, starouš”..ale staroušovi když ulevíte od bolesti kloubů nebo hřbetu, tak je to skutečně výrazně viditelné. Prevence je základem i pro sportující zvířata. Tady si to naštěstí majitelé čím dál tím častěji uvědomují.
S jakými problémy, se setkáváte nejčastěji?

My se specializujeme na rehabilitaci neurologických pacientů, takže to je u nás velmi častý problém, který řešíme. Obvykle se jedná o těžké stavy, kdy pes ochrne a operace bohužel nezabere, protože poškození míchy bylo až moc velké. Zde přichází na řadu naše metodika The Spinal Walk System, na které už 13 let pracuji a stále se učím. Cíleně vedená rehabilitace pak umí postavit na nohy i psa, který necítí nohy.

Hodně často řešíme bolestivé stavy při dysplaziích kyčelních kloubů, kde rehabilitace přináší extrémně skvělé výsledky. Ostatní ortopedické záležitosti jsou čím dál častější, bohužel velkou poptávkou po určitých plemenech dochází k ne zcela dobré šlechtitelské práci a je to na psech dosti vidět.
Má fyzioterapie nějaké omezení? Nebo je vhodná pro všechny plemena, věkové kategorie a povahy?

Řekla bych, že jediné omezení je pacient, který není zdiagnostikován veterinárním lékařem. Bez diagnózy je hazard se pouštět do rehabilitace.


Chtěla byste vzkázat něco naší pejskařské komunitě?

No asi bych navázala na předchozí otázku. Důležité je vědět, že v dnešní době už je fyzioterapie zvířat obrovským prostředkem, jak zlepšit stav i těch, pro které medicína nemá řešení. Ale v době všech možných dornovek a víkendových odborníků je zaprvé potřeba si velmi pečlivě vybírat a hledat zkušeného fyzioterapeuta a zadruhé si uvědomit, že v případě jakýchkoliv pohybových problémů potřebuje fyzioterapeut vědět, co to konkrétně je, nebo tedy alespoň vědět, že medicína neví, co to je. Vyhledat ošetření při problémech a nemít za sebou veterinární vyšetření není nejlepší cesta, jak se o své zvíře postarat. Neříkám, že někdy tam, kde veterinář již nemá prostředky ke zlepšení pacienta může dobře zvolená rehabilitace výrazně stav zlepšit, ale na slepo by také mohla pejska velmi zhoršit.


WEB: https://www.physiodog.cz/


Pája #wearecanecara

logo21.png

Psí potřeby od A-Z

Eticky, ekologicky a zdravě

Chcete pro svého psa pořizovat pouze výrobky a krmiva, která jsou šetrná k životnímu prostředí?

Nenechte si uniknout žádné téma.

Děkujeme!

  • Facebook
  • Instagram