Dobrovolná registrace čipovaného psaRegistrace psa k místním úřadům patří spolu s očkováním psa mezi první povinnosti majitele.

Od začátku roku 2020 jsou navíc tyto závazky doplněné také povinností psa čipovat.

O povinných registracích a povinném čipování psů jsme psali více podrobně zde: Jaké máte jako majitel psa povinnosti? Splněním těchto pravidel však není majiteli psa zaručena pomoc v případě zaběhnutí psa, jak se mnoho majitelů mylně domnívá.

Ač je samotná registrace psa k místnímu úřadu a čipování psa u veterináře povinná, pouze registrace u soukromých firem, nabízí majitelům využití čipu v praxi.

Čip sám o sobě totiž neobsahuje dostatečné informace k tomu, aby je bylo možné reálně využít.

Jak tedy čipování funguje a co nabízejí doplnkové registrace?

Důvody k příjmutí povinného čipování psů

  • Jasné prokázání majitele psa

  • Snadná dohledatelnost psa

  • Zaběhnutý nebo odcizený pes se rychleji vrátí ke svému majiteli

  • Průkaznost identity psa

  • Zabrání se nelegálnímu chovu

  • Chovy se budou lépe monitorovat

Všechny zmíněné důvody, proč je výhodné psa čipovat a proč je proto čipování povinné, jsou více než zřejmé.

Bohužel čip sám o sobě nic z výše uvedeného seznamu nedokáže splnit. Mikročip totiž obsahuje pouze číselný kód, který nenabízí žádné informace ani o psovi, ani o jeho majiteli.

Ač je čipování psa povinné, registrace a zapsání jeho kódu do databáze psů už povinná není. A protože se jedná o registraci dobrovolnou, není toto téma majitelům psů více zdůrazňováno. Z toho důvodu také mnoho majitelů netuší, že pro využití výhod čipu musí mimo samotné očipování psa ještě informace z čipu spojit se svými osobními údaji.

Pokud majitel nebo veterinář tuto dodatečnou registraci neprovedl, je očipování psa pouze splněním povinnosti a samotnému majiteli psa neslouží k ničemu. Kód na čipu nefunguje jako GPS a bez dodatečné registrace není čip spojen s žádným konkrétním člověkem, neumožnuje tak psa nijakým způsobem dohledat.

Kde a jak provést dodatečnou registraci čipu?

V současné době neexistuje jednotný státní registr psů, který by nabízel sjednocené informace očipovaných psů a kontaktní údaje na jejich majitele.

Z toho důvodu je nutné využít soukromých zprostředkovatelů, kteří skrze online databáze registrovaných uživatelů (majitelů psů) nabízejí spojení kódu z čipu s osobními a kontaktními informacemi majitele.

Pouze při registraci k jedné ze soukromých databází může mít majitel psa jistotu, že může výhody čipu v případě zaběhnutí či odcizení psa využít.

Nevýhodou pak je poplatek, který je spojen s registrací čipu do databáze. Ceny jsou však nižší, než samotné čipování psa.

Policie i pracovníci útulku jsou v kontaktu se všemi zprostředkovateli databáze psů. Díky čipu psa zjistí kód a skrze databáze psů soukromníků následně získají kontaktní informace o majiteli psa. Z důvodu množství soukromých databází je pak pro majitele psa jistě výhodnější zvolit databáze nejrozšířenější.


A kde je možné čip registrovat?

Národní registr majitelů zvířat

Patří mezi nejstarší a nejrozsáhlejší zprostředkovatele databáze psů.

Národní registr majitelů zvířat (a jeho součást, registr očipovaných psů) vznikl ve spolupráci s Komorou veterinárních lékařů v roce 1996.

Registrace čipu do databáze není spojena s poplatkem, pokud byl pes čipován mikročipem DATAMARS s českým národním kódem.

Pokud byl pes čipován odlišným mikročipem, jednorázový registrační poplatek je 198 Kč.

Dodatečné služby:

- Pomoc v případě ztráty psa a to i v zahraničí

- Pravidelná spolupráce s veterinárními klinikami, útulky, policií, obcemi a městy

Evidence psů

Cena za registraci je 199 Kč, poplatek je jednorázový a platí na celý život psa.

Dodatečné služby:

- Pomoc v případě ztráty psa

- Nepřetržitý provoz

Národní registr psů České republiky

Cena za registraci je 199 Kč, poplatek je jednorázový a platí na celý život psa.

Dodatečné služby:

- Pomoc v případě ztráty psa


Kača

#weareacanecara
logo21.png

Psí potřeby od A-Z

Eticky, ekologicky a zdravě

Chcete pro svého psa pořizovat pouze výrobky a krmiva, která jsou šetrná k životnímu prostředí?

Nenechte si uniknout žádné téma.

Děkujeme!

  • Facebook
  • Instagram