Aromaterapie a její účinky na psa
Je nespočet důvodů, jak zvíře prožívá stres a jak na stresové situace reaguje. I fyzicky zdravý pes může mít určité spouštěče strachu a ve většině případů jsou to strachy získané, kterým bohužel ne vždy dokážeme zabránit.

Strach ze zvuků je jedním z mnoha takových spouštěčů stresového prožitku, kdy u psa může docházet k třesu, poruchám dechu, poruchám příjmu potravy, dehydrataci, slinění, močení či dokonce k obrannému agresivnímu chování.

Z vlastní zkušenosti vím, že jakékoliv pokusy o hru s nejoblíbenějšími pamlsky, nebo spoléhání na trénink nepřichází v podobné situaci v úvahu. Pes, který prožívá stresovou situaci intenzivněji zkrátka nedokáže „přepnout“ z módu strachu ani i když mu jsme nablízku a nabízíme mu oporu. Strach a úzkost psa přímo paralyzuje a nedokáže se v daný moment soustředit na nic jiného.

Prožívá Váš pes podobným způsobem bouřky a ohňostroje?

Vyzkoušejte aromaterapii.

JAK AROMATERAPIE FUNGUJE


Léčba pomocí vůní se řadí mezi alternativní medicíny používající éterické oleje v boji proti úzkostem, bolestem hlavy, lepšímu spánku a mnoho dalším neduhům, které náš uspěchaný život provází.

Tak jako má aromaterapie příznivý dopad na naši mysl a naše celkové zdraví, tak je stejně účinná i pro naše domácí mazlíčky. Díky vůním je možné „léčit“ úzkostlivé a traumatizované psy, ať už je stupeň jejich strachu jakýkoliv.


Psi mají 40krát více čichových receptorů než člověk. A právě proto, že se psí svět točí kolem analyzování vůní, je aromaterapie pro psy ideálním řešením, jak strachy odbourávat.

Díky aromaterapii můžete svému psovi přivodit klidný, uvolněný stav a dopomoci mu tak „přepnout“ ze stresové reakce.

Jak tomu však bývá, vše má svá pravidla, a i při aromaterapii je třeba dodržovat určité zásady.

NA CO SE ZAMĚŘIT


V první řadě je nutné si uvědomit, že ne vše co je příznivé pro lidské tělo bude vhodné i pro Vašeho psa. Stejně jako si dáváte pozor u potravin, tak ani u aromaterapie není možné šáhnout po prvním oleji, který máte zrovna v koupelně na poličce.

Mezi základní pravidla při aromaterapii patří:


1. Typ oleje

Nezředěný olej může psovi způsobit vážné kožní problémy. Klasické éterické oleje totiž bývají vysoce koncentrované a nejsou tedy pro psy vhodné. Obecně není doporučeno používat oleje, které obsahují thymol a thujon.


2. Máte více domácích mazlíčků?

Pokud máte více domácích zvířat v jedné domácnosti, prostudujte si účinky konkrétního oleje také na jejich organismus.


3. Všeho s mírou

Vůně je pro psa velmi intenzivní, není třeba jej olejem namáčet. Při psí aromaterapii proto stačí použít pouze pár kapek oleje ať už přímo do srsti psa, nebo do jeho hraček a pelíšku.

Pokud byste použili více oleje, právě ona intenzita vůně a čichové schopnosti psa mohou mít spíše opačný důsledek a způsobit dýchací potíže či negativně ovlivnit nervový systém psa. Olej stačí nanést pouze jednou denně.


4. Jakým olejům či složkám se vyhnout

Máta, tea tree, pelyněk černobýl, anýz, bříza, hořká mandle, puškvorec, kalamus, kafr, kasia, česnek, křen, merlík zední, yzop, majoránka, jalovec-jehličí, boldo, merlík bílý, hřebíček, hořčičné semeno, oregano, zimolez, polej obecná, routa, sassafras, saturejka, všechny druhy tymiánu, túje, řebříček, cypřiš, vratič obecný, svatolina cypřišová, řečík palestinský, oregano, tymián


JAK ZAČÍT


Pozitiva aromaterapie nepřichází automaticky s tím, že psovi nanesete pár kapek oleje do srsti, necháte jej inhalovat vůni a odejdete. Pes by si měl danou vůni nejdříve zafixovat tak, aby mu navodila pocit bezpečí, klidu a relaxu.

Takový stav nejspíše nezískáte tím, že budete psovi nanášet olej poprvé v momentě, kdy zrovna stresovou situaci prožívá. Naopak, jen byste přidali další důvod ke strachu. Váš pes by se měl s vůní nejdříve seznámit a to nejlépe v době, kdy se cítí bezpečně.


Buďte proto trpěliví a vnímejte aromaterapii jako proces.

Teprve pak je možné spojit účinky olejů s vyvoláním pozitivních emocí v době, kdy je stres už vyvolán.

KDE OLEJE NAKOUPIT

Pokud si nejste jisti, jaký olej bude právě pro Vašeho psa po zdravotní stránce tou nejlepší volbou, poraďte se s veterinářem. Pokud si netroufáte olej ředit, pořiďte si jej přímo ze specializovaných obchodů již namíchaný.


Například e-shop Dokonalá Láska se specializuje přímo na aromaterapii zvířat a je zde také nejširší výběr olejů, rozdělených dle konkrétních problémů zvířete.

Případně je možné se obrátit na pet centra, řada z nich má již zředěné oleje pro aromaterapii přímo na prodejně.

Jakmile budete mít olej doma, může se stát, že zkrátka nebude Vašemu psovi vonět a nebude mu příjemný. O účincích oleje svého psa nepřesvědčíte. Zkuste proto objednat vzorky více olejů, nebo alespoň menší balení na zkoušku.

Namočte ubrousky nebo kapesníky do vody a přidejte do každého zvlášť kapku konkrétního oleje. Kapesníky pak položte na zem a nechte svého psa „analyzovat“. Sám Vám dá vědět, který olej mu nejvíce voní a který tím pádem bude nejvíce účinný.

Kača

#wearecanecara
logo21.png

Psí potřeby od A-Z

Eticky, ekologicky a zdravě

Chcete pro svého psa pořizovat pouze výrobky a krmiva, která jsou šetrná k životnímu prostředí?

Nenechte si uniknout žádné téma.

Děkujeme!

  • Facebook
  • Instagram